امروز: سه شنبه 6 خرداد 1399
دسته بندی محصولات
بخش همکاران
بلوک کد اختصاصی

دانلود تحقیق انواع تکمیل و مشبک کاری چاه های نفت و گاز

دانلود تحقیق انواع تکمیل و مشبک کاری چاه های نفت و گاز دسته: صنایع نفت و گاز
بازدید: 3 بار
فرمت فایل: doc
حجم فایل: 317 کیلوبایت
تعداد صفحات فایل: 20

روشهای تكمیل چاه بسیار متفاوت و سلیقه ای هستند در هر چاهی ایده و طرز كار افراد مختلف برای تكمیل چاه متفاوت است برنامه تكمیل هر چاه پیش از آغاز عملیات حفاری آن شروع شده و تا فرارسیدن تكمیل و حتی پس از آن و در هنگام در سرویس قرار گرفتن چاه ادامه می یابد یك برنامه تكمیل باید به گونه ای اجرا شود كه بیشترین تولید را برای مدت زیاد با حداقل هزینه ممكن سا

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

روشهای تكمیل چاه بسیار متفاوت و سلیقه ای هستند. در هر چاهی ایده و طرز كار افراد مختلف برای تكمیل چاه متفاوت است. برنامه تكمیل هر چاه پیش از آغاز عملیات حفاری آن شروع شده و تا فرارسیدن تكمیل و حتی پس از آن و در هنگام در سرویس قرار گرفتن چاه ادامه می یابد. یك برنامه تكمیل باید به گونه ای اجرا شود كه بیشترین تولید را برای مدت زیاد با حداقل هزینه ممكن سازد. پس در نوشتن یك برنامه تكمیل چاه دو نكته اساسی باید مد نظر قرار گیرد:

1-  تولید موثر و بهینه سیالات سازند.

2- با آینده نگری در برنامه ریزی های آتی، در هزینه ها و عملیات تعمیر چاه صرفه جویی كند.

طراحی تكمیل چاهWell Completion Design

اطلاعات جمع آوری شده از مخزن و مکانیک سنگ و موقعیت جغرافیایی چاه، ایده لازم را جهت تکمیل ارائه می دهند. انتخاب گزینه درست برای تكمیل باعث كاهش هزینه ها، افزایش بهره وری، افزایش عمر چاه و مخزن در نتیجه تعمیرات كمتر می شود، در نهایت برای تكمیل یك چاه مسائل ذیل را باید عمیقاً مورد بررسی قرار داد:

  • مناسب ترین روش تكمیل برای چاه
  • مسیر جریان تولید چاه
  • انتخاب سیستم تكمیل چاه برای بالا آوردن سیال تولیدی
  • هزینه تكمیل در برابر قدرت بهره دهی چاه

صرفنظر از روش تكمیل چاه ممكن است بصورت باز یا جداره گذاری انجام شود انتخاب مسیرهای جریان مورد نیاز و اندازه های این مسیرها نیز بسیار مهم می باشد منطقی این است كه هر لایه بهره ده به یك مسیر منحصر به خود نیاز دارد در صورتیكه دو یا چند لایه بهره ده با فشارهای متفاوت به چند مسیر جهت تولید نیاز دارند همواره این اصل را باید مراعات نمود که هرگز لایه ای متفاوت از لحاظ فشاری را نباید توسط حفاری با هم مرتبط نمود چون منجر به Under Ground Blow Out می شود و جریان صعودی و در جهت تولید نفت به جریانهای زیر زمینی و بی تأثیر درتولید منجر خواهد شد.

تكمیل چند مسیره

رشته جداری تولید یا رشته مغزی تولید هر كدام می تواند بعنوان مجرای جریان مخزن به سطح زمین عمل كنند گزینش این دو بستگی به دو عامل كمیتوكیفیتتولیددارد. كمیتیامیزانتولیدچاههرچقدرکهباشد،عاملاصلیدراندازه مورد نیاز مسیر جریان است. كیفیت تولید یعنی مقدار آب، مواد خورنده و ماسه همراه نفت، و این عامل می تواند سبب شود بجای رشته جداری تولید، رشته مغزی بعنوان مسیر جریان انتخاب گردد.برای مثال در بهره برداری از چاهی كه ماسه همراه نفت تولید می كند بهتر است از رشته مغزی استفاده شود. اندازه قطر لوله های مغزی را می توان آنقدر كاهش داد تا سرعت جریان سیال تولیدی به حداكثر رسیده و فرصت كافی جهت ته نشین شدن و مسدود كردن مسیر تولید به ماسه ها داده نشود. سرعت جریان همچنین در چاههای دارای نفت و گاز نقش مهمی ایفا می كند كم بودن سرعت جریان به گازهای محلول در نفت فرصت جدا شدن و فرار آنها به سمت بالا با سرعتی بیش از نفت را می دهد و این امر باعث افزایش چگالی جریان در حال صعود و عقب ماندن نفت و آب آن خواهد شد. اگر فشار آنقدر كم باشد كه نتواند مایعات در حال برگشت را بالا آورد، جریان متوقف و چاه خودش را می كشد. باز هم این مشكل با راندن یك رشته مغزی كه اندازه قطر آن تا حد ممكن كوچك انتخاب شود سرعت جریان را به حداكثر رسانده و فرصت برای جدا شدن به گاز داده نمی شود. تولید از طریق رشته مغزی مزایای دیگری هم دارد، رشته های مغزی كه در اثر سایندگی ماسه و خورندگی گاز كربنیك و H2S یا نمك آسیب دیده اند را میتوان به آسانی از چاه خارج و تعویض نمود در حالیكه تعویض رشته جداری آسیب دیده غیر ممكن است و تعمیر آن مستلزم هزینه های بسیار خواهد بود.در طول عمر یك چاه از لوله مغزی استفاده های دیگری نیز می شود رشته لوله مغزی برای گردش سیال در چاه برای كشتن و تمیز كردن چاه بكار می رود. روش های تولید نفت به كمك پمپ عموماً نیاز به یك رشته لوله مغزی دارند.

سیستم های تكمیل

قیمت فایل فقط 9,900 تومان

خرید

برچسب ها : انواع تکمیل مشبک کاری چاه های نفت و گاز , مشبک کاری چاه های نفت و گاز

نظرات کاربران در مورد این کالا
تا کنون هیچ نظری درباره این کالا ثبت نگردیده است.
ارسال نظر